Rezervácia

20 turistických tipov na málo známe miesta na Liptove

1. Demänovská hora

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 2/5

Demänovská dolina nie je len o jaskyniach. Neopozerané výhľady po kratšej túre ponúka vrchol Demänovská hora. Výstup naň sa začína pri autokempingu v ústí doliny. Chodník stúpa príjemnými serpentínami najprv borovicovým, neskôr smrekovým lesom. V strede výstupu sa nachádza posedenie s parádnym výhľadom na Pavčinu Lehotu a Veľký Choč. Z vrcholovej lúčky sú pekné výhľady na Liptovský Mikuláš s panorámou Západných Tatier, no aj najbližšie kopce Nízkych Tatier.

 

 

2. Dolinka Vyvieranie a Pusté

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 3/5

Kúsok pod parkoviskom pri Demänovskej jaskyni slobody je nenápadná odbočka do úzkej rokliny. Jej začiatočné metre treba prekonať doslova v koryte potoka, preto si vezmite nepremokavú obuv. Chodník ďalej vedie dnom úzkej dolinky Vyvieranie buď krajom potoka, alebo v jeho tesnej blízkosti. Je tu aj jeden mostík a viacero úsekov je zabezpečených reťazami. Nie je to však nič náročné. Odporúčame vrátiť sa buď tou istou cestou, pričom dobrý bod obratu je miesto, kde chodník opúšťa potok a začne strmo stúpať do stráne, alebo je druhá možnosť: pokračovať cez Iľanovské sedlo, vrch Pusté a zostúpiť priamo k Demänovskej jaskyni slobody. Pusté je veľmi vďačný vrchol, chodník prechádza trávnatými terasami pomedzi a popod biele vápencové skalné bralá. Celá túra je pre dospelého na pol dňa, s deťmi si rezervujte pre istotu celý. Voda sa dá pohodlne nabrať z potoka v dolinke Vyvieranie, neskôr voda už nie je.

3. Čerenová skala a najstarší kostolík Liptova

Turistická mapa, náročnosť 3/5

Ide o stolovú skalu, ktorá trčí z masívu kopca Čerenová nad obcou Liptovská Anna. Miestni ju volajú aj Jánošíkov stôl. Výstup k nej je pomerne prudký, no netrvá dlho. Vedie príjemným ihličnatým lesom. Odmenou sú priam letecké pohľady na Liptov, v popredí s vodnou nádržou Liptovská Mara. V obci Liptovská Anna sa hneď pri nástupe na túru nachádzajú ruiny ranogotického kostolíka sv. Anny. Bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Je považovaný za najstarší kostolík Liptova.

4. Liptovský hrad – najvyššie položený hrad na Slovensku

Turistická mapa, náročnosť 3/5

Zrúcanina najvyššie položeného hradu na Slovensku sa nachádza nad obcou Kalameny. Nad obcou je obľúbené termálne jazierko s plytkou teplou vodou, kde sa osviežime pri návrate z túry. Ideálne je zvoliť červenú značku cez lúky a po lesnej ceste. Posledný úsek k hradu prekonáme po rebríku. Areál hradu je pekne upravený, nájdete tu aj padací most a viaceré možnosti posedenia. Z hradu sú široké výhľady na susedný Pravnáč a na vodnú nádrž Liptovská Mara.

5. Sedem kostolov – bralo v strede obce

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 1/5

Táto skala leží priamo v strede Studničnej, časti obce Komjatná. Výrazné dolomitovo-vápencové bralo vyrastá priamo medzi domami. Pozostáva z viacerých vežičiek s výškou 30 až 80 metrov. Dostanete sa naň po chodníku z juhovýchodnej strany. Z vrcholu sú pekné výhľady na okolité kopce Šípskej Fatry, na Malú Fatru s dominantným Veľkým Rozsutcom či Stohom alebo Chočské vrchy.

6. Hrdošná skala – veľké skalné okno

Turistická mapa, náročnosť 2/5

Menej známa vyhliadka nad obcou Komjatná ponúka neopozerané pohľady na Veľký Choč a Oravu. Dostaneme sa k nej po zelenej značke z obce Komjatná. Výstup netrvá dlho. Ďalšou zaujímavosťou na trase je monumentálne skalné okno, okolo ktorého vedie výstupový chodník.

7. Bešeňovské travertíny – pestrofarebné skaly

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 1/5

Bešeňová je známa svojimi termálnymi prameňmi a akvaparkom, no my si pôjdeme pozrieť menej známe travertínové skaly. Travertíny sú vápence, ktoré sa vyzrážali z roztokov bohatých na uhličitan vápenatý. Nachádzajú sa hneď pri ceste nad Bešeňovou, kúsok od odbočky na Liptovskú Teplú. Bližšie je stále činná travertínová kopa, tzv. Biela a Červená terasa. Nachádza sa hneď pri železničnej trati. Na jej vrchu vidíme jazierko s bublajúcou vodou. Voda vyteká vrchnou časťou skaly a cestou dolu ju sfarbuje. Hneď vedľa je prameň chutnej minerálky a lavička.

Krížom cez lúku sa dostaneme k vysokej travertínovej skale Kaplnka. Je od nej veľmi pekný výhľad na najbližšie okolie, no aj na Nízke Tatry.

8. Čierny Váh (cyklotip)

Turistická mapa, náročnosť 3/5

Prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh je s inštalovaným výkonom 735 MW najvýkonnejšou vodnou elektrárňou na Slovensku. V čase prebytku elektriny v sieti prečerpáva vodu do hornej nádrže. V čase nedostatku vyrába elektrinu opačným chodom. Horná nádrž tohto technického diela je zároveň jedným z najkrajších výhľadových bodov na Liptov a pohoria, ktoré ho obkolesujú. Vedie k nej zeleno značená cyklotrasa od železničnej stanice Východná. Je to kratší, no pomerne strmý výjazd ideálny na pol dňa. Komu by bolo málo, dá sa skombinovať aj do väčšieho okruhu spolu s dolnou nádržou a návratom cez Murnú dolinu a Važec.

 

9. Babky a Sivý vrch – atraktívna túra v Západných Tatrách

Turistická mapa, náročnosť 4/5

Ide o celodenný, veľmi atraktívny okruh na vápencový Sivý vrch, ktorý leží v hlavnom hrebeni Západných Tatier. V tomto smere nestretnete zďaleka toľko návštevníkov ako na klasickej výstupovej trase od horárne Biela skala. Začiatok je v lokalite Bobrovecká Vápenica nad obcou Jalovec. Cestou môžeme odbočiť k partizánskemu bunkru a neskôr sa zastaviť na turistickej chate pod Náružím. Z vrcholu je kruhový výhľad na hrebeň Západných Tatier i na Oravu. Cestou späť nás čakajú horské lúky a vyhliadkový kopec Babky. Ponúka výhľady na neďaleký Salatín, Baníkov, Mních aj letecký pohľad do Liptovskej kotliny.

 

10. Jalovecká dolina – jediná slovenská dolina bez cesty

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 3/5

Hneď vedľa pod masívom Mnícha leží Jalovecká dolina. Ide o jedinú slovenskú dolinu bez lesnej cesty. Vedie ňou len úzky chodník popri Jaloveckom potoku. Prvá časť trasy vedie hustým lesom, následne sa odpojíme do Bobroveckej doliny, v ktorej leží najzápadnejšie tatranské pleso, Bobrovecké pleso. O doliny prebieha spor medzi štátom a vedením niektorých urbárov, ktoré by tu chceli ťažiť, hoci im štát ponúka finančné vyrovnanie. Zo sedla Pálenica môžeme podľa kondície ísť naspäť rovnakou trasou, prejsť po hrebeni na Sivý vrch a zísť okolo chaty pod Náružím alebo prejsť na druhú stranu hrebeňa a schádzať na Zverovku.

11. Vodopády v Čutkovskej doline

Turistická mapa, vhodné pre deti, náročnosť 2/5

Čutkovská dolina bola donedávna známou destináciou hlavne pre Ružomberčanov, keďže s mestom tesne susedí. Tematické detské ihrisko Obrovo, vychytená koliba a neďaleká malá vodná nádrž však túto dolinu dostali do širšieho povedomia. My v nej odporúčame náučný chodník, ktorý vás vezme hlbšie do doliny k Jeleniemu vodopádu, k Jamišným vodopádom a do tiesňavy za Dierou v lokalite Maďarovo. Keďže dolina má kvalitnú cestu, z väčšej časti asfaltovanú, je vhodná aj na bicykel. Spomínané tri atrakcie však sú bicyklom neprístupné, bicykle treba zamknúť a skryť v kríkoch pri ceste. Celá túra nezaberie viac než pár hodín, je preto vhodná ako zastávka pri návrate z hôr alebo ju možno kombinovať s túrou cez Vtáčnik a Malinô Brdo s návratom do ústia Čutkovskej doliny cez Hrabovo.

12. Ferrata Dve veže

Turistická mapa, náročnosť 5/5, výstroj nutný (prilba, úväz, ferratový set)

Nad cestou z Liptovskej Osady do Liptovských Revúc na skale nad Záhorovom je od minulého roka nová ferrata Dve veže. Prístup je veľmi krátky, je to takmer drive-in. Ide o ferratu typu climbing garden – na relatívne malej vápencovej skale je väčšie množstvo ciest. Je tu päť hlavných s prevýšením 20 až 70 metrov s náročnosťou od B do C a množstvo ich vzájomných prepojení. Začiatočníci ocenia, že je veľmi dobre zaistená a má aj veľa kramlí na nohy. Pokročilého ferratistu to však bude skôr otravovať. Preliezť hlavné cesty sa dá za dve hodiny, no pohodlne tu strávite pol dňa striedaním lezenia a socializácie pod skalou. Expozícia je prevažne južná a v slnečný letný deň sa pripravte na pocit ako v mikrovlnke. Zdroj vody v tesnom okolí nie je, nezabudnite si doniesť dosť vlastnej. Požičovňa ferratového výstroja v blízkosti nie je, no v neďalekom Ružomberku je viacero outdoor predajní, ktoré ferratové sety požičiavajú. Je vhodné zarezervovať si výstroj aspoň deň vopred.

13. Poludnica – výhľady a skalné mesto

Turistická mapa, náročnosť 4/5

Atraktívny výhľadový vrchol v severnej časti Nízkych Tatier nad Liptovským Jánom. Nachádza sa tu aj rozľahlé skalné mesto s mnohými jaskyňami. Stúpanie poskytuje takmer kontinuálne výhľady na Liptov, vedie striedavo lesom a horskými lúkami. Pri výstupe míňame veľkú jaskyňu, kde sa cez vojnu schovávali Židia za pomoci miestnych obyvateľov. Z výhľadového predvrcholu Predná Poludnica vystúpime ešte pár metrov na samotný vrchol Poludnice. Nasleduje nádherné skalné mesto medzi Poludnicou a Kúpeľom, je to jedna z najkrajších krasových túr na Slovensku. Úzky chodník v lese priamo prechádza viacerými jaskyňami a pod skalnými stenami. Zo sedla pod Kúpeľom sa vrátime na pôvodnú výstupovú trasu, z nej sa k autu môžeme dostať aj popod archeologickú lokalitu Hrádok.

14. Važecká jaskyňa

Turistická mapa, vhodné aj pre deti, náročnosť 1/5

Ak ide o jaskyne na Liptove, zrejme si každý najskôr spomenie na jaskyne v Demänovskej doline. V obci Važec sa však nachádza Važecká jaskyňa, ktorá je najvýznamnejším náleziskom kostí jaskynného medveďa na Slovensku. V praveku tu žili medvede, ktoré vážili 800 až 1000 kilogramov. Našli tu aj kosti jaskynného leva a nosorožca. Kosti si môžete pozrieť v rámci prehliadky. Jaskyňa má aj bohatú kvapľovú výzdobu. Sprístupnený okruh nie je veľmi dlhý, takže je vhodný aj pre menšie deti.

15. Siná a Bôry

Turistická mapa, náročnosť 4/5

V čase vrcholiacej letnej sezóny je aj hrebeň Nízkych Tatier obliehaný davmi turistov, ktorých tam chrlia lanovky z juhu aj zo severu. Vtedy sú bočné rázsochy vybiehajúce z hlavného hrebeňa vhodným útočiskom pre turistu, ktorý hľadá pokojnejšie miesta. Takým je aj hrebeň Bôrov a Sinej, ktorý sa ťahá na sever od vrcholu Poľana. Tento hrebeň ohraničuje Demänovskú dolinu zo západnej strany. Siná je predsunutý vápencový masív, ktorý sa týči nad Liptovom a poskytuje krásne výhľady na Liptovskú Maru, oproti stojace Západné Tatry či Veľký Choč. Dostaneme sa na ňu od Demänovskej jaskyne slobody, kam sa dá dopraviť autobusom alebo pri nej zaparkovať. Vrchol Bôr má odlišný charakter, bližší centrálnemu nízkotatranskému hrebeňu, chodník naň vedie pásmom kosodreviny a alpínskych lúk. Nie je tu núdza o stretnutia s kamzíkmi, ktoré tvoria záložnú populáciu kamzíka tatranského vrchovského. Kvôli ich ochrane je chodník uzavretý od 1. novembra do 30. júna. Návrat odporúčame cez sedlo Poľany v hlavnom hrebeni a zostupom cez dolinu Zadnej vody k Vrbickému plesu v Jasnej. Odtiaľ je možné vrátiť sa autobusom na východisko túry.

16. Ohnište a Slemä

Turistická mapa, náročnosť 4/5

Stolová hora nad Liptovským Jánom. Po úvodnom pochode Jánskou dolinou od Stanišovskej jaskyne čaká turistu strmší výstup okrajom hory na rozľahlú vrcholovú plošinu. Tu nás čaká príjemná prechádzka lúkami a smrekovým lesom. Na Prednej Poľane, kde sa kedysi páslo, je koliba, kde je možné uchýliť sa v prípade núdze. Tu odbočíme na vrcholovú vyhliadku, v hĺbke pod nami je Jánska dolina, oproti masív Ďumbiera a Chopok. Krasovou planinou pokračujeme ďalej na vrchol Slemä. Leží tu vrak lietadla z 2. svetovej vojny. Z hory schádzame druhým koncom do Stanišovskej doliny. Stanišovská jaskyňa je prístupná so sprievodcom, no spolu s túrou sa nedá stihnúť, treba si vyčleniť samostatný čas na jej návštevu.

 

17. Liptovská Teplička – „hobitie nory“

Turistická mapa, náročnosť 1/5

Najodľahlejšia liptovská obec je známa predovšetkým zemiakovými pivnicami unikátnymi svojím hruškovitým tvarom, hĺbkou 2 – 3 m a stabilnou teplotou 2 – 6 °C. Pripomínajú nory hobitov z príbehu Pán prsteňov. Len pár krokov ďalej je neveľká vápencová vyvýšenina Turnička, odkiaľ je výhľad na obec a okolie až po Vysoké Tatry. Ďalšou zaujímavosťou Liptovskej Tepličky sú terasovité políčka okolo celej obce, takže aj fotografi si prídu na svoje. V okolí obce je aj šesťkilometrový náučný chodník. Vedie aj mokraďami Čierneho Váhu a po trase bývalej Považskej lesnej železnice.

18. Bystrá

Turistická mapa, náročnosť 5/5

Najvyšší vrchol Západných Tatier turisti bežne navštevujú v rámci okruhu Bystrou a Račkovou dolinou, no my na zostup zvolíme Kamenistú dolinu, ktorá je oveľa menej frekventovaná. Okruh začneme a skončíme na Podbanskom. Prvá časť Bystrej doliny je poznačená ťažbou, neskôr kráčame pekným lesným chodníkom popri Bystrom potoku. V hornej časti doliny leží niekoľko plies. Z vrcholových častí túry obdivujeme Kriváň, hrebeň Grešovo, za ním Liptovské kopy a hrebeň Vysokých Tatier, neskôr aj poľské Tatry. Schádza sa cez Blyšť do Pyšného sedla, tu končí červená hrebeňová značka. Čaká nás už len zostup Kamenistou dolinou popri rovnomennom potoku, ktorý vytvára niekoľko malých vodopádov.

19. Veľký Choč

Turistická mapa, náročnosť 5/5

Pravdepodobne jeden z najkrajších horských výhľadov na Slovensku poskytuje vrchol Veľkého Choča. Je totiž situovaný osamote, mimo väčších pohorí. Ak je dobrá viditeľnosť, uvidíte z neho Vysoké, Západné a Nízke Tatry, Veľkú aj Malú Fatru či vzdialenejšiu Babiu horu na Orave. Pre výstup existujú tri varianty – z Valaskej Dubovej, z Lúčok alebo priamo z Ružomberka popod Likavský hrad a cez Malý Choč. Naše odporúčanie je začať v Ružomberku a zostúpiť do Lúčok, kde sa dá využiť termálne kúpalisko a nazad do Ružomberka sa vrátiť autobusom.

20. Mních nad Ružomberkom

Turistická mapa, náročnosť 1/5

Rovno nad mestom Ružomberok leží trávnatý vrchol Mních. Je vhodný na nenáročnú prechádzku plnú výhľadov doširoka. Východiskom je obec Martinček, kde sa nachádza gotický Kostol sv. Martina. Ide o jednu z najstarších stavieb na Liptove, vnútri sa našli maľby z 12. storočia. Od kostolíka stúpame na kopec Mních za pomoci domáceho značenia. Samotný Mních je archeologickou lokalitou. Ponúka výhľady na masív kopca Čebrať, Západné Tatry aj Veľkú Fatru.

 

Foto – Soňa Mäkká, Ľubomír Mäkký, Andrea Morongová
denník N, 9. augusta 2020