Rezervácia

Naše kone a zvieratká

Barón

Barón

Koník Barón bol zachránený z jednej farmy kde žil úplne sám, opustený až kým sa dostal v roku 2016 k nám na Betulu. V súčasnosti si užíva spoločnosť ostatných koní, zvieratiek na farme a hlavne detí. Miluje kontakt s ľuďmi, má pokojnú a pohodovú povahu. Je to náš najdlhšie pôsobiaci intervenčný (terapeutický) koník v našej stajni. Barón nám neustále vracia všetku lásku a energiu, ktorú sme vynaložili na jeho prevoz k nám a zlepšenie jeho zdravotného stavu, ktorý nebol veľmi priaznivý. Celý náš tím ho zbožňuje ale najviac si ho obľúbili detičky, ktoré sprevádza hipoterapiami pri malých aj veľkých pokrokoch. Dátum narodenia: 2004

Oskar a Filip

Oskar a Filip

Bratia Filip a Oskar sa narodili v roku 2009 s odstupom dvoch dní. Dve kobylky - sestry v rovnakom čase očakávali žriebätká. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ich otcom nebol ten istý žrebec. Odvtedy sú nerozlučná dvojka. U nás v stajni pôsobia ako jazdecké koníky ale ich hlavnou úlohou je ťahať konský záprah, na ktorý sú od mlada naučení. Keď môžu radi prevezú najmä pekné nevesty. Podobajú sa, ale predsa len nájdete pár rozdielov. Oskar je živé striebro, veľmi čiperný koník a miláčik našej trénerky Katky. Všetky nohy má čierne a má kratší chvost. Filip má na zadnej nohe bielu korunku, je to trpezlivý a pokojný koník, ideálny parťák na jazdenie pre všetky väčšie deti, ktoré sa chcú zdokonaliť v jazdení.

Janne

Janne

Táto krásna strakatá kobylka pribudla na našu farmu v roku 2019. Je nositeľkou plemena Írsky Cob. Na nohách má krásne biele vlásie, ktoré si vyžaduje veľkú starostlivosť tak ako jej nádherná dlhá hriva. Janne je skvelá parťáčka, ktorú milujú nie len deti ale aj dospelí. Najčastejšie sa venuje hipoterapii, kde využívame najmä jej dynamický a stimulačný chod, ktorý preskúša všetky svaly na tele našich inak obdarených detičiek. Veľmi rada si užíva aj prechádzky vo voľnej prírode avšak voda v potoku či v Liptovslej Mare nie je jej obľúbenou destináciou. I napriek všetkému spoločne ju vždy prekonáme. Dátum narodenia: 2013

Šón

Šón

Najväčší nezbedník v stajni, ktorého temperament je na nezaplatenie. Je to veľmi spolahlivý a pracovitý koník nižšieho vzrastu a preto je vhodný najmä pre menšie detičky. Narodil sa v roku 2015 a prišiel k nám vo veľmi dobrej jazdeckej kondícii. Postupne ako Šónik dospieva snažíme sa ho zapájať do hipoterapie, pri ktorej by bol veľkým prínosom najmä z dôvodu jeho veľkosti a výšky čo odcenia najmä naše hipoterapeutky. Šón nie je hnedý, ale pravý ryšiak, veľmi si potrpí na svoj vzhľad. Preto mu je pravidelne ordinovaná skrášľovacia procedúra - strihanie jeho ryšavej hrivy na pankáča.

Zorka

Zorka

Najstaršia kobylka v našom stáde je práve Zorka, ktorá sa narodila v roku 1996. Je predstaviteľkou majestátneho plemena slovenský teplokrvník. Zorka je aktuálne už vyslúžilá parkúrová kobylka na dôchodku, ktorá si toho dosť odskákala. Sprevádzalo ju životom nespočetne veľa zdravotných problémov ale i napriek tomu sa po kariére dostala k peknej kondícii a do veku 22 rokov jazdila s detičkami. Teraz trávi svoju jeseň života pasením sa vo výbehu medzi ostatnými zvieratkami, užíva si všetky slnečné dni vo Villa Betula a profesionálne pojedá všeky jabĺčka, ktoré jej deti spoza ohrady ponúknu.

Paris

Paris

Valach Paris sa narodil v roku 2006 a prišiel k nám ako 5-ročný. Rád sa vyberie na prechádzky do prírody, kde dominuje svojou pokojnou povahou a preto je vhodný aj pre neskúsených jazdcov. Paris je náš model, ktorý sa najradšej predvádza pri svadobnom fotení s nevestami. Radi na ňom jazdia detičky aj dospelí aj keď na svojom chrbte najradšej vozí len tie ľahšie váhy. Je to poslušný koník vhodný ako na lekcie do jazdiarne tak aj do terénu. V našej jazdeckej škole si už odučil svoje a preto mu postupne pripravujeme prechod do pokojnejšieho režimu práce.

Leo (minihorse)

Leo (minihorse)

Hoci to tak nevyzerá, Leo je náš malý dôchodca. Narodil sa v roku 1998 a za svoj život už stihol vyčariť úsmev nejednému dieťaťu. Je príslušníkom plemena Shetlandský pony a dokonca má holandský pôvod. Zaujímavosťou je, že poníky sa môžu dožiť 30-40 rokov v závislosti od starostlivosti a podmienok v akých žijú. Nakoľko Leuškovi chutí poriadne papať a rastie mu bruško, tak sa postupne stáva viac širší ako vyšší. Momentálne vozí detičky naozaj sporadicky, skôr ho stretnete ponevierať sa po našom areáli a obžúvať rôzne stromky a kríky.

Mates

Mates

Nástupca nášho poníka Lea je Mates. Mates je taktiež poník avšak o niečo málo väčší ako Leo. V minulosti sa tento druh poníkov využíval na prácu v bani kvôli ich sile a malému vzrastu. Náš Mates je trošku prerastenejší čo odcenia najmä väčšie detičky, ktoré sa boja ísť na veľkého koňa. Je to živé a pažravé klbko radosti, ktoré nezje len to čo zje jeho. Narodil sa v roku 2017 a už tvorí plnohodnotného člena nášho konského tímu.

Marko

Marko

Somárik Marko je osedlaný a pravidelne vozí aj tie najmenšie detičky. Občas sa prejdú aj na vychádzku mimo areálu. Marko je otec muly Mixie o ktorej si povieme v ďalšom príbehu, ktorý je viac ako zaujímavý doslava až prekvapujúco pikantný. Somáriky neobľubujú prudký dážď a studené počasie, sú veľmi pracovité a dokážu odniesť aj veľmi ťažký náklad prevyšujúci ich hmotnosť. Ľahko priberú, a preto treba dbať aj o ich kondíciu. Somáriky obľubujú spoločnosť a neznášajú samotu, vtedy doslova trpia a začnu vymýšľať rôzne šibalstvá.

Mixie

Mixie

Mula (kríženec koňo-somára), ktorá sa u nás narodila v lete 2017. Jej maminkou je kobyla a ocinko somárik Marko. Na našej farme bolo jej narodenie veľkým prekvapením, keďže to nikto nečakal. Zatiaľ nevieme, čo z nej vyrastie, lebo jej maminka je lipicanská kobyla a o tomto plemene je známe, že žriebätká sa rodia čierne a do svojej dospelosti úplne vyblednú. Takže na jej definitívnu farbu si ešte chvíľu počkáme.