Rezervácia

Naše kone a zvieratká

Barón

Barón

Koník Barón bol zachránený z jednej farmy kde žil sám a opustený až kým sa dostal v roku 2016 k nám. V súčasnosti si užíva spoločnosť ostatných koní, zvieratiek na farme a hlavne detí. Miluje kontakt s ľuďmi, má pokojnú a pohodovú povahu. Je to najdlhšie pôsobiaci intervenčný (terapeutický) koník v našej stajni. Barón nám neustále vracia všetku lásku a energiu, ktorú sme vynaložili na jeho prevoz k nám a zlepšenie jeho zdravotného stavu, ktorý nebol veľmi priaznivý. Celý náš tím ho zbožňuje ale najviac si ho obľúbili detičky, ktoré sprevádza hipoterapiami pri malých aj veľkých pokrokoch. Dátum narodenia: 2004

Oskar a Filip

Oskar a Filip

Dve kobylky sestry v rovnakom čase očakávali žriebätká. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby budúcim hrdým otcom nebol ten istý koník. Bratia Filip a Oskar sa narodili v marci 2009 s odstupom dvoch dní. Odvtedy sú nerozluční. Označujeme ich záprahová dvojka, milujú voziť ľudí v koči a preferujú hlavne nevesty. Podobajú sa, ale predsa len nájdete pár rozdielov. Oskar je živé striebro, veľmi aktívny koník a miláčik našej inštruktorky Katky. Všetky nôžky má čierne a má kratší chvost ako Filip. Ten má na zadnej ľavej nohe bielu ponožku. Filip je úžasne trpezlivý a pokojný koník, ideálny parťák na hippoterapiu a pre všetky deti, ktoré sa chcú naučiť jazdiť na koni.
Janne

Janne

Táto krásna strakatá kobylka sa narodila v marci 2013 neďaleko Villa Betula. Toto plemeno je nazývané aj cigánsky kôň, lebo ho vyšľachtili rómovia kočujúci na britských ostrovoch. Na nohách má vlásie "rousy", ktoré kedysi slúžilo ako ochrana, keďže v minulosti sa tieto ťažné plemená využívali predovšetkým na prácu v horách, či na ťahanie kočov. Janne je skvelá parťáčka, ktorú milujú nielen deti ale aj dospelí. Primárne pomáha ako hippoterapeutický kôň počas terapií, ale užíva si aj prechádzky vo voľnej prírode. Ako typická žena je to veľká parádnica. Jej krásnu dlhú a hustú hrivu deti z Babylandu radi zapletajú a starajú sa o jej vlasové kreácie.
Šón

Šón

Najmladší prírastok v stajni a jeho temperament je zrejmý. Je veľmi energický koník - taký fiškus s nezbedným kukučom. Je to kríženec a aj najmenší koník, ktorého máme ustajneného, čo je ale veľká výhoda pre menšie deti a malé bábätká. Tým, že je menší vzrastom, môžu si na neho ľahšie vyskočiť a nie sú tak vysoko nad zemou. Postupne je aj zapájaný do hippoterapií. Šón nie je hnedý, ale ryšavý a veľmi si potrpí na svoj vzhľad. Preto mu je pravidelne ordinovaná skrášľovacia procedúra - strihanie jeho ryšavej hrivy.
Zorka

Zorka

Patrí k plemenu slovenský teplokrvník, ktorý je predstaviteľom športového koňa. Zorka je vyslúžilá parkúrová kobylka, ktorá si toho už dosť odskákala. Teraz si užíva dôchodcovský život a ako taká pani učiteľka dohliada na poriadok a ostatné koníky v stajni. Aj napriek veľkému vekovému rozdielu medzi Zorkou a Šónom vznikla láska. Keďže tá nepozná prekážky a hlavne pre parkúrového koňa neexistujú prekážky, ktoré sa nedajú preskočiť, tak nič nebráni v pokračovaní ich vzťahu. A tak si spolu užívajú dni v ohrade vo Villa Betula. Keď počas lekcií jazdí Šon s deťmi, tak z kopca na nich dohliada Zorka a sleduje, či je všetko v poriadku.
Paris

Paris

Narodil sa v roku 2006 a ku nám prišiel ako 5-ročný. Rád sa vyšantí na prechádzkach v prírode, kde ukáže svoju nezbednú povahu. Paris je náš model, ktorý sa najradšej predvádza pri svadobnom fotení. Raz ho možno naučíme vyceriť aj zúbky, aby nám pri fotení ukázal svoj očarujúci úsmev. Radi na ňom jazdia detičky aj dospelí. Je to poslušný koník vhodný do terénu. V našej jazdeckej škole si už odučil svoje, a preto mu hľadáme nový milujúci domov, kde bude mať jedného jazdcu.
Leo (minihorse)

Leo (minihorse)

Leo je už v dôchodcovskom veku a postupne si bude užívať čoraz viac odpočinku. Narodil sa v roku 1998 a za svoj život už stihol vyčariť úsmev nejednému dieťaťu. Zaujímavosťou je, že poníky sa môžu dožiť až 30 rokov v závislosti od podmienok v akých žijú. Tento poník je shetlandského typu. Nakoľko mu veľmi chutí jesť a rastie mu bruško, tak sa postupne stáva viac širší ako vyšší.
Mates

Mates

Nástupca dôchodcu Lea je poník Mates. Mates je shetlandský typ pony, ktorého výška zvyčajne nepresahuje 115 cm. V minulosti sa tento druh využíval na prácu v bani kvôli jeho sile a malému vzrastu. Náš Mates je trošku prerastenejší nie úplne typický poník. Je to živé, pojašené žriebätko s dobrou povahou narodené v roku 2017. V roku 2020 ho čaká zodpovedná úloha - preberie žezlo po Leovi a začne voziť detičky.
Marko

Marko

Somárik Marko je osedlaný a pravidelne vozí aj tie najmenšie detičky. Občas sa prejdú aj na vychádzku mimo areálu. Marko je otec muly Mixie o ktorej si povieme v ďalšom príbehu, ktorý je viac ako zaujímavý doslava až prekvapujúco pikantný. Somáriky neobľubujú prudký dážď a studené počasie, sú veľmi pracovité a dokážu odniesť aj veľmi ťažký náklad prevyšujúci ich hmotnosť. Ľahko priberú, a preto treba dbať aj o ich kondíciu. Somáriky obľubujú spoločnosť a neznášajú samotu, vtedy doslova trpia a začnu vymýšľať rôzne šibalstvá.
Mixie

Mixie

Mula (kríženec koňo-somára), ktorá sa u nás narodila v lete 2017. Jej maminkou je kobyla a ocinko somárik Marko. Na našj farme bolo jej narodenie veľkým prekvapením, keďže to nikto nečakal. Zatiaľ nevieme, čo z nej vyrastie, lebo jej maminka je lipicanská kobyla a o tomto plemene je známe, že žriebätká sa rodia čierne a do svojej dospelosti úplne vyblednú. Takže na jej definitívnu farbu si ešte chvíľu počkáme.